Kochamy poniedziałki, zwłaszcza świąteczne! Święto oznacza jednak nie tylko wolne od pracy dla rodziców, ale też dzieciaki w domu. To może być wyzwanie, zwłaszcza jeśli aura nie sprzyja. Jeśli więc nie macie pomysłu, jak dziś zająć dzieci, może przyda wam się kolejna garść inspiracji w ramach cyklu #jednazabawadziennie.

Piłkarzyki

Wydawałoby się, że to raczej zabawa dla starszych dzieci albo wręcz dla dorosłych. Ćwiczy refleks, koordynację ręka-oko, zmysł taktyczny, a przy okazji pozwala ci poczuć się jak Lewandowski, Beckham (pamiętacie go jeszcze?) czy Buffon. Ale nawet maluszki mogą się dobrze bawić przy piłkarskim stole – albo kombinując same, albo w zespole z mamą czy tatą, którzy w odpowiednim momencie pociągną za właściwą rączkę. Mała podpowiedź – my w wersji dla maluchów gramy kilkoma kulkami jednocześnie – większa szansa na trafienie w cokolwiek i wybuch radości ze strzelenia gola

ogrodniczka.jpg

Ogrodniczka

Najlepsze są takie atrakcje, które dziecku pozwalają się dobrze bawić i uczyć jednocześnie, a mamie odhaczyć kilka zadań na liście rzeczy do zrobienia! Ja moją trzylatkę zapraszam do różnego rodzaju ogrodniczych prac – przesadzania kwiatków, podlewania, nawożenia, przecierania liści. Ostatnio założyłyśmy nawet miniogródek z ziołami oraz hodowlę rzeżuchy. Przyjemne i pożyteczne w jednym.

żabki i bocian.png

Żabki i bocian

Zanim wpadniecie w panikę, że trzeba robić kostiumy, uprzedzam, że wystarczy tylko trochę kolorowego papieru (polecam brystol, bo jest bardziej trwały). Wycinamy z niego kartonowe liście, opaski dla żabek i dziób dla bociana. Takie „zrób to sam” jest w stanie zrealizować nawet rodzic o dwóch lewych rękach. A potem żabki hopsają i kryją się na listkach, a bociek usiłuje je złapać. Rolami oczywiście można się zamienić. Nie jest to niestety zabawa z cyklu siedzących. No chyba, że macie wystarczająco dużo dzieci, żeby obsadziły wszystkie role.

 

Znikopis

To była jedna z moich ulubionych przedszkolnych zabawek. Można gryzmolić do woli, a potem jednym ruchem magicznie wszystko zniknąć – super! Idealna zabawka dla maluchów, które lubią bazgrolić, i mam zmęczonych czyszczeniem pomazanych kanap lub innych elementów umeblowania oraz wyciąganiem kredek z paszczy potomstwa. Ze starszakiem przyda się do gry w kalambury, ćwiczeń w rysowaniu prostych kształtów albo pisaniu literek.

 

Kulodrom

I ty możesz być inżynierem! Wystarczy kilka rolek od papierowych ręczników, taśma klejąca i płaska powierzchnia do instalacji konstrukcji (bok szafy albo drzwi). Do tego garść kulek (najlepiej być różnej wielkości) i zabawa gotowa. Obserwowanie toczących się kuleczek może wciągnąć maluchy na dobrych kilkanaście minut. Dla rodziców też!

odrysowywanie łapek

Odrysowywanie rąk

Do białego kartony przykładamy dłonie, a potem obrysowujemy ich kontur długopisem czy kredką, najlepiej w ulubionym kolorze dziecka. To nie tylko fajna zabawa, ale też sentymentalna pamiątka, którą możecie zachować, żeby po latach ronić nad nią łzy wzruszenia. W ferworze zabawy można też odrysować inne części ciała, a nawet całe dziecko (jeśli nie jest zbyt duże, albo dysponujecie nieprzeciętnie dużym kawałkiem papieru). A może by tak pomyśleć o odrysowaniu rąk całej rodziny?

trampolina.jpg

Trampolina

Co tu dużo mówić, jak tylko zrobi się ciepło, zaczyna się sezon na hopsanie. To doskonały sposób, żeby rozładować nieskończone, jak się czasem wydaje, pokłady dziecięcej energii. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie – nieumiejętnie użytkowana trampolina może być przyczyną poważnych urazów. Warto od samego początku uczyć dzieci, jak bawić się na niej bezpiecznie i z głową.

 

Zjeżdżalnia

Zjeżdżalnia jest dobra na każdą pogodę! Gdy jest słonecznie, wiadomo – zjeżdżamy w parku, na placu zabaw, albo w ogrodzie, bo i tam można się pokusić o zainstalowanie małej zjeżdżalni. Kiedy pada, nic straconego – śmigamy w domu na zjeżdżalni zrobionej ze sztywnego przewijaka opartego o brzeg kanapy. Tylko pamiętajcie, żeby jego dolną krawędź zablokować, bo inaczej konstrukcja się zawali i zamiast radosnej zabawy, czeka was armagedon. U nas do blokowania służą stopy siedzącej na podłodze mamy, która przy okazji asekuruje bąble próbujące wykonać na przewijaku potrójne salto w przód.

Kulki szklane sortowanie.jpg

Szklane kulki

Na pewnym etapie życia maluchy uwielbiają zabawy z serii „włóż-wyjmij-posortuj”. A im ciekawsze przedmioty się wkłada, tym dłużej trwa zabawa. U nas świetnie sprawdzają się szklane kulki, które umieszczamy w pojemnikach do robienia lodu. Proste zabawy są najlepsze!

karty ze zwierzętami.jpg

Karty ze zwierzakami

Możecie je kupić, albo zrobić sami. To żadna filozofia – można je przecież narysować, albo znaleźć w internecie darmowe grafiki czy zdjęcia. Tylko od waszej fantazji zależy, czy ograniczycie się do kotków, piesków i krówek, czy też sięgniecie po bardziej egzotyczne bizony, kameleony czy surykatki. U nas karty służą do łączenia w pary, do gry w memo i kalambury, grupowania w podobne gatunki lub zwierzęta domowe/dzikie oraz do rozmaitych zabaw dźwiękonaśladowczych. Używamy ich bardzo często, a kolekcja rozrasta się o kolejne gatunki. Nauka plus zabawa – zestaw idealny!

małpie stopy.jpg

Małpie stopy

Na podłodze rozrzucamy przedmioty o różnym kształcie, wielkości i fakturze. Następnie zdejmujemy skarpetki i stopami przenosimy przedmioty do przygotowanego wcześniej pojemnika. To może być albo wspólna misja, albo konkurs „kto więcej” i „kto szybciej”. Dużo śmiechu a przy okazji ćwiczenie dla małych stópek. Taką zabawę warto zaproponować, gdy reagujące alergicznie na sprzątanie dzieci rozsypią na podłodze w salonie pudełko klocków czy ludzików. Hasło „dzieci, sprzątamy” może nie zadziałać. Hasło „pobawmy się w małpiszony” może zdziałać cuda. A efekt ten sam!

Cały tekst został przeniesiony na stronę http://www.pozytywnydom.com –> KLIK

Reklamy